# DLA RODZICÓW - Profilaktyka zdrowia psychicznego w czasach szkoły online - cz.5

 

WSKAZUJMY NA CZASOWOŚĆ PEWNYCH OGRANICZEŃ CZY ROZWIĄZAŃ
- szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może
być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu
na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności.
Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI
- ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości
i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową
sąsiedzką....Nasze zachowania przecież przekładają się
bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie
i zdrowie innych ludzi. Rozmawiajmy o tym z naszymi dziećmi!

Archiwum 2013/2014

-

#

 

 

XIV Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

29 IV 2014 odbył się XIV Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Obrowie. Julia Chojnicka w swojej kategorii zdobyła I miejsce, Wiktoria Kałdonek w kategorii gimnazjów i liceum - II miejsce, a Amelia Węsierska i Julia Król z chórkiem w grupie klas III i IV SP - III miejsce. Uczennice z klasy I SP otrzymały wyróżnienie.

 

 

 

Czytaj więcej: XIV Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

III miejsce drużyny SP Obrowo na trójboju LA!!

22 maja 2014r. reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w Czernikowie na zawodach powiatowych w trójboju lekkoatletycznym chłopców. Ogromny wkład sił każdego zawodnika pozwolił na zajęcie III miejsca w drużynie!! Konkurencjami, które wchodzą wskład trójboju lekkoatletycznego są: skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 60 m.
Skład drużyny SP Obrowo tworzyli: Michał Błotnicki, Kacper Wojnowski , Norbert Fischer (klasa IV) Justin De Frankrijker, Antoni Motyka, Franciszek Motyka, opiekun: Jacek Makowski

Opracował: J. Makowski

Czytaj więcej: III miejsce drużyny SP Obrowo na trójboju LA!!

Trwa Szkolny Turniej Szachowy „Złoty skoczek”

Trwa Szkolny Turniej Szachowy „Złoty skoczek” dla uczniów Szkoły Podstawowej, który z inicjatywy p. Eugeniusza Daniszewskiego jest rozgrywany po raz pierwszy w naszej szkole. W turnieju brało udział 20 uczniów z klas III – VI. Turniej miał kilka rund, ponieważ poziom był bardzo wyrównany, a gra niezwykle zaciekła. Do ścisłego finału, który odbędzie się w Święto Patrona Szkoły przeszło trzech zawodników. 27 maja 2014r. będziemy im kibicować.
Dziękujemy i gratulujemy!

 

 

Czytaj więcej: Trwa Szkolny Turniej Szachowy „Złoty skoczek”

Wulgaryzmom mówimy STOP

Czym są WULGARYZMY?
Definicja ze Słownika języka polskiego:
Wulgaryzmy - to wyraz lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie.
Klasa IIA gimnazjum pod kierunkiem p. Ireny Szymeckiej przygotowała i przedstawiła społeczności gimnazjum spektakl profilaktyczny, pt. Szkoła dobrych manier. Uczniowie starali się zaprezentować problem i spopularyzować walkę uczniów, nauczycieli i rodziców z narastającym zjawiskiem wulgaryzacji w mediach, środowisku szkolnym, rodzinnym i życiu codziennym.
Spektakl ,,Stop wulgaryzmom” był posumowaniem akcji, która rozpoczęła się przeprowadzoną przez p. pedagog ankietą na wyżej wymieniony temat.
Nauczyliśmy się, aby każdy: 
• troszczył się o czystość i piękno mowy ojczystej,
• pielęgnował w środowisku uczniowskim kulturę słowa,
• walczył z narastającą wulgaryzacją języka polskiego wśród młodzieży,
• wdrażał się do kulturalnego wysławiania,
• dawał dobry przykład innym.

Czytaj więcej: Wulgaryzmom mówimy STOP

Konkurs „Wielkanocna pisanka”

W dn. 16 kwietnia 2014r. zostały wręczone nagrody dla uczniów kl. 0-III wyróżnionych w konkursie szkolnym pt. „Wielkanocna pisanka”. Oto lista nagrodzonych.
Zwycięzcy:
Miłosz Kowalski kl.Ia
Kacper Trędowski kl.IIIb
Martyna Kowalska Ia
Paweł Perlik O „a”
Wyróżnieni: 
Bartek Rutkowski kl.Ia
Bartek Kozłowski O „a”
Natalia Dulkiewicz kl. I a
Kinga Gizela O „b”
Karolina Lewandowska kl. O „b”
Wiktoria Zakrzewska O „a”
Roman Kępski kl.I a
Ewa Bejger kl.III b

Czytaj więcej: Konkurs „Wielkanocna pisanka”

Wielkanoc na Kujawach

W dn. 16 kwietnia 2014 r. odbył się w naszej szkole koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Wielkanoc na Kujawach”. Dzieci z klas 0-III mogły posłuchać opowieści o zwyczajach i obrzędach kujawskich związanych z Wielkanocą. Odkryły uroki kultury wiejskiej poprzednich pokoleń słuchając utworów i tańców z regionu kujawskiego zagranych na skrzypcach, harmonii i gitarze. Chętne osoby mogły zatańczyć chodzonego.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Wielkanoc na Kujawach

Spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w Bibliotece Publicznej w Obrowie

Dnia 15.05.2014 r. uczniowie klasy 1a naszej szkoły mieli możliwość spotkania się z pisarką książek dla najmłodszych – panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, laureatką  wielu prestiżowych nagród literackich, autorką cenioną i lubianą przez dzieci. Uczniowie dowiedzieli się skąd pisarka czerpie inspirację do literackiego tworzenia   niezwykłych bohaterów i ich przygód. Zapoznali się z  etapami  powstawania  książki, drogi  „od pisarza do czytelnika”. Zadawali pisarce  pytania, a także przedstawili jej własne obrazki ilustrujące bohaterów z jej książek. Dzieci wzbogaciły  swoje zeszyty lektur o autograf pisarki. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały  czytanych przez nią fragmentów utworów. Spotkanie było bardzo udane. Uczniowie wyszli z niego z przekonaniem, że książka jest przyjacielem. Pisarka zachęciła uczniów do tworzenia  własnych pamiętników, zapisywania dziecięcych  przeżyć  i wzruszeń. Organizatorem spotkania z pisarką była Biblioteka Publiczna w Obrowie. Dziękujemy!

Czytaj więcej: Spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w Bibliotece Publicznej w Obrowie

„Pierwszy przystanek do biznesu”

14.05.2014 klasy III gimnazjum brały udział w grze planszowej - „Chłopska szkoła biznesu”, której celem było zaprezentowanie określonych zawodów oraz pojęć związanych z przedsiębiorczością. Uczniowie III LO przedstawili naszej młodzieży możliwości ekonomiczne poszczególnych postaci oraz ich wykorzystanie w trakcie gry. Najwięcej punktów zdobyła kasa IIIB i IIIC.

 

Czytaj więcej: „Pierwszy przystanek do biznesu”

"Nasze Orły Natury 2000"

11 maja 2014 r. w Osadzie Leśnej Barbarka w Toruniu odbył się quiz wiedzy ekologicznej Natura 2000, który prowadził znany prezenter telewizyjny Maciej Orłoś. Nasi uczniowie z gimnazjum: Karolina Kończalska, Kasia Kawczyńska, Oliwia Sudoł, Marta Kozakiewicz oraz Mateusz Melerski poradzili sobie niemal bezbłędnie z zadaniami przygotowanymi przez Stowarzyszenie "Tilia". Pytania nie były proste, wymagały dużej wiedzy dotyczącej NATURY 2000 - programu utworzonego w krajach Unii Europejskiej dla obszarów objętych ochroną przyrody. Uczeń Mateusz Melerski za bardzo dobrze wykonane zadanie wylosował nagrodę rzeczową.

Czytaj więcej: "Nasze Orły Natury 2000"

I Pianistyczny i II Keyboardowy Konkurs Muzyczny dla dzieci i młodzieży Powiatu Toruńskiego

9 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyły się 2 konkursy artystyczne: I Pianistyczny i II Keyboardowy Konkurs Muzyczny dla dzieci i młodzieży Powiatu Toruńskiego. W konkursie pianistycznym w swojej kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała uczennica Cecylia Motyka, natomiast w kategorii młodzieżowej najwyższe trofeum przyznano uczniowi kl.II A naszego gimnazjum - Kamilowi Aminowi, który zdobył główną nagrodę konkursu: Grand Prix. W konkursie keybordowym I miejsce wywalczyła uczennica naszej szkoły podstawowej Monika Łukiewska, a II miejsce wśród starszych, uczennica kl.III A obrowskiego gimnazjum: Marta Kozakiewicz. Organizatorami konkursów byli: Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Obrowie przy pomocy Zespołu Szkół im.Jana Pawła II w Obrowie.
Nagrody konkursowe ufundował GOK w Obrowie oraz p. Grzegorz Filut (dobry duch konkursu i konferansjer) i p. Atrur Affelt - Dyrektor Zespołu Szkół.
Cieszą kolejne sukcesy artystyczne uczniów naszej obrowskiej szkoły.

Czytaj więcej: I Pianistyczny i II Keyboardowy Konkurs Muzyczny dla dzieci i młodzieży Powiatu Toruńskiego

„Wiosna w bibliotece”

08.05.2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Wiosna w bibliotece”, którego zadaniem było wykonanie witrażu lub wazonu o tematyce wiosennej. Konkurs skierowany był do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. Organizatorką była p. Monika Trawińska.
Wyniki
Szkoła Podstawowa
I miejsce - Martyna Wojnowska (IIIb)
II miejsce - Zuzanna Wiśniewska (VIb)
Wyróżnienie: Wiktoria Celmer

Gimnazjum
I miejsce - Martyna Arent (IB)
II miejsce - Agata Celmer (IIB)
Wyróżnienie: Agnieszka Melerska (IIA)

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

Czytaj więcej: „Wiosna w bibliotece”

Sprawozdanie COCA COLA CUP

Sprawozdanie COCA COLA CUP

DZIEWCZĘTA GIMNAZJUM OBROWO

30 kwietnia br. zakończyła się przygoda drużyny naszych dziewcząt w tegorocznej edycji Coca Cola Cup.

Jest to turniej piłkarski dla uczniów gimnazjum. W tym roku organizowana jest już 16 edycja tego ogólnopolskiego turnieju, którego ambasadorem jest sam Robert Lewandowski.

W pierwszym etapie rozgrywek reprezentacja naszego gimnazjum rywalizowała w na boisku w Dobrzejewicach. Rywalkami była drużyna miejscowa – gospodarz oraz Gimnazjum z Lubicza

Czytaj więcej: Sprawozdanie COCA COLA CUP

Międzyszkolne warsztaty przyrodnicze z wykorzystaniem IT

Zachęceni sukcesem formy warsztatowej, która w ostatnim czasie zdobyła uznanie wielu uczniów – nauczyciele przyrodnicy obrowskiego gimnazjum, tj. p. Agnieszka Rutkowska, p. Paweł Adamski i p. Przemysław Piotrowski postanowili zorganizować "Międzyszkolne warsztaty przyrodnicze z wykorzystaniem technologii IT". W pierwszej odsłonie, która odbyła się 28 kwietnia postanowiono skupić się na realizacji zagadnień doświadczalnych z zakresu chemii oraz fizyki. W tym celu gimnazjaliści z Obrowa wraz z zaproszonymi gośćmi z Czernikowa oraz Bobrownik przez blisko cztery godziny z pełnym zaangażowaniem podejmowali zaproponowane wyzwania i pod okiem prowadzących realizowali w grupach pakiet interesujących doświadczeń. Aby podołać trudom nie zapomniano o chwili przerwy podczas, której przy poczęstunku uczniowie mieli szanse na wymianę doświadczeń oraz lepsze poznanie się. Podsumowaniem warsztatów było wręczenie okolicznościowych dyplomów oraz drobnych upominków.

Czytaj więcej: Międzyszkolne warsztaty przyrodnicze z wykorzystaniem IT

"Dźwięki i inne jęki"

10 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Zespole Szkół w Czernikowie pt. „Dźwięki i inne jęki”. Spotkanie poprowadził doktorant Centrum Astronomii oraz pracownik Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu pan Paweł Zieliński. Tematem były drgania oraz fale akustyczne, czyli zagadnienia realizowane na lekcjach fizyki. Uczniowie oprócz przypomnienia najważniejszych treści mieli szansę przede wszystkich na obserwacje i uczestniczenie w szeregu ciekawych doświadczeniach (co jest obecnie najlepszą metodą, aby zachęcić uczniów do pojmowania świata nauki). W warsztatach brali również udział uczniowie z Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Bobrownikach.

Czytaj więcej: "Dźwięki i inne jęki"

Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu

Uczennice naszej szkoły: Patrycja Waśniewska kl. Va, Paulina Szulc kl. Vb oraz Nikola Sajnóg kl. VIa sprawiły nam radość zajmując I miejsce w II edycji konkursu "Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu" organizowanego przez Zespół Szkół im. M. Kopernika w Czernikowie. Dziewczyny były bezkonkurencyjne. Osiągnęły najwyższe wyniki i z testu wiedzy, i z prezentacji scenki teatralnej. GRATULUJEMY!

 

 

 

 

 

 

 

GALA LAUREATÓW KONKURSÓW KO - GIMNAZJUM

Laureaci gimnazjalnych konkursów przedmiotowych Kuratora Oświaty odebrali z rąk Pana Wicekuratora Andrzeja Siemianowskiego i przedstawiciela Wojewody Pana Sobiesiaka pamiątkowe statuetki, gratulacje i zaświadczenia zwalniające z odpowiedniej części egzaminu i zapewniające wstęp do dowolnej szkoły średniej w województwie. W uroczystej Gali w Toruniu uhonorowane zostały uczennice - laureatki konkursów z Gimnazjum w Obrowie: Katarzyna Kawczyńska, Oliwia Sudoł, Dominika Biel i Magdalena Wieczyńska za zwycięstwo w konkursie biologicznym. Karolina Kończalska za zwycięstwo w konkursie geograficznym. Obecna była również triumfatorka Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym - Ewelina Wierzbowska. Szkoda, że w Gali nie wzięła udziału zwyciężczyni konkursu z języka francuskiego Nadia Barczyńska. Uczennice do sukcesów poprowadzili pedagodzy: Jolanta Siewior, Katarzyna Przytarska, Maciej Bandrowski i Artur Affelt.
Czekamy na kolejnych laureatów w następnym roku szkolnym!

Czytaj więcej: GALA LAUREATÓW KONKURSÓW KO - GIMNAZJUM

Zaproszenie dla rodziców

Halowa piłka nożna

WYNIKI GIMNAZJDY GMINY OBROWO
W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
ROZEGRANYCH W DOBRZEJEWICACH 15.03.2014r

Do turnieju zgłosiły się dwie drużyny: Gimnazjum Nr 1 Obrowo i Gimnazjum Nr 2 Dobrzejewice

Wynik meczu:

GM. OBROWO - GM. DOBRZEJEWICE 9 : 2

TABELA KOŃCOWA :
-----------------------------------
1. GM. OBROWO           9 3 9-2
2. GM. DOBRZEJEWICE  2 0 2-9


DRUŻYNA GIMNAZJUM OBROWO WYSTĄPIŁA W SKŁADZIE:

Krystian Grodzki, Kamil Kamiński, Daniel Stanisławski, Mariusz Adamski,
Piotr Melerski, Maciej Rutkowski, Patryk Wrześniewski, Michał Myszkowski, Sebastian Paurowski; nauczyciel prowadzący – Tomasz Rumiński

opracował – Tomasz Rumiński

Czytaj więcej: Halowa piłka nożna

Szkolny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci z kl.I-III

W dn. 26 marca 2014 r. odbył się Szkolny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci z kl.I-III.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły. Laureatami zostali:
I miejsce-Zuzanna Pęziak z kl. Ia
II miejsce-Wiktoria Kubacka z kl.Ib
III miejsce-Kacper Narodzonek z kl.IIIb
Wyróżnienie-Wiktor Bruzdowski z kl.IIa
Gratulujemy!
Troje zwycięzców pojedzie na Gminny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci, który odbędzie się
9 kwietnia w Osieku.

 

 

Czytaj więcej: Szkolny Konkurs Interpretacji Wierszy dla Dzieci z kl.I-III

Gala laureatów konkursów KO dla szkół podstawowych

W dniu 21 marca w CKU w Toruniu odbyła się gala laureatów konkursów przedmiotowych Kuratora Oświaty. W tym roku uczestniczyło w niej aż troje uczniów naszej szkoły: Marek Gerc (uczeń klasy VI a)- zdobywca tytułu laureata z matematyki oraz uczniowie klasy VI b Marcelina Janicka i Łukasz Balina- laureaci konkursu z przyrody. Cieszymy się, że nasi uczniowie są w gronie najlepszych i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

Sukces Michała Lewandowskiego

Uczeń klasy VI a Michał Lewandowski zdobył III miejsce w konkursie matematycznym Liga Zadaniowa dla uczniów województwa kujawsko-pomorskiego organizowanym przez UMK w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Gratulujemy ogromnego sukcesu naszego matematyka.

 

 

 

 

 

Biwak naukowy klas szóstych

21 marca 2014 roku odbył się w szkole biwak naukowy dla klas szóstych.

Celem spotkania było przygotowanie uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty. Młodzież przybyła punktualnie o godzinie 15:30, po piątkowych lekcjach, po odniesieniu plecaków z podręcznikami, po domowym obiedzie.

Od razu zaczęto przygotowywać w dwóch przydzielonych salach obozowe warunki noclegowe. Ławki ustawiono pod ściany, w salach rozłożono materace i ulokowano się ze swoim dobytkiem.

Uczniowie brali udział w różnych konkursach przygotowanych przez nauczycieli. Spotkanie rozpoczęło się konkursem z j. polskiego, którego zwycięzcą został Miłosz Falkiewicz. Kolejnym etapem biwaku był udział w turnieju 1 z 10. Pytano uczniów o widzę z zakresu matematyki i j. polskiego. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali zadania matematyczne i przyrodnicze. Każda z grup zaprezentowała własne dzieło pozostałym. Po ogłoszeniu wyników konkursów wszyscy uczestnicy biwaku otrzymali drobne upominki.Około godziny 20-tej uczniowie zjedli kolację i rozpoczęli gry w piłkę i w pin-ponga. Ostatnim punktem programu był seans filmu.

Rano, po przebudzeniu po śniadanku i ciepłej herbatce trzeba było sprzątnąć po naszym wspaniałym biwaku, co okazało się szczególnie trudnym zadaniem. Jednak,, warto jest robić rzeczy trudne.” Poradziliśmy sobie ze wszystkim na 6! Zmęczeni, ale zadowoleni z możliwości spędzenia czasu wolnego, uczniowie udali się do swoich domów.

Było fajnie, było wesoło J

oprac.

Agnieszka Rozwadowska

Kurs samoobrony

20 marca dziewczęta z klas drugich i trzecich gimnazjum brały udział w zajęciach z zakresu samoobrony. 

Organizatorem zajęć była studentka Daria Celmer, która w ramach projektu zorganizowała to przedsięwzięcie. Zajęcia przeprowadził instruktor Sławomir Łagoda  posiadający uprawnienia państwowe instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona, uczestnik wielu szkoleń i seminarium Krav  Maga.

Gimnazjalistki były z zajęć bardzo zadowolone. Nauczyły się pewnych technik samoobrony poza tym aktywnie i na wesoło spędziły czas.

Czytaj więcej: Kurs samoobrony

Kucharz, cukiernik, kelner, a może hotelarz?

Osiemnastego marca 2014 roku uczniowie III klas gimnazjum w ramach zajęć z zakresu proorientacji zawodowej zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Toruniu na warsztaty kulinarne, których celem była promocja szkoły.

Pokaz multimedialny wyświetlony gimnazjalistom zaprezentował kierunki i specjalizacje placówki. W trakcie warsztatów uczniowie przy niewielkiej pomocy nauczycieli oraz uczniów „gastronomika” wykonali pizzę, muffinki oraz kruche ciasteczka. Wizyta w ZSGH dała możliwość poznania wyposażenia profesjonalnej kuchni, bufetu, recepcji hotelowej oraz sali obsługi konsumenta.

Opiekunami wycieczki byli: p. Monika Trawińska i p. Tomasz Chmielewski.

Czytaj więcej: Kucharz, cukiernik, kelner, a może hotelarz?

Wielki sukces naszych szóstoklasistów

Uczniowie klas szóstych brali udział w tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych  Kuratora Oświaty. Trójka z nich zdobyła tytuł laureata i jest zwolniona z pisania ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty.

Mamy dwóch laureatów z przyrody.

 Jest to uczennica klasy VIb – Marcelina Janicka i uczeń również z VIb – Łukasz Balina. Przygotowując się do konkursu uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Jolanty Skrzypczak.

Laureatem z matematyki został uczeń klasy VIa – Marek Gerc, który pracował pod kierunkiem p. Agnieszki Rutkowskiej.

Laureatom przysługuje ocena celująca z danego przedmiotu, zaświadczenie z OKE w Gdańsku  ze 100% wynikiem sprawdzianu.

Wszystkim laureatom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej: Wielki sukces naszych szóstoklasistów

Zaproszenie na spotkanie rodziców

Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie serdecznie zaprasza rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w dniu 02.04.2014r. (środa) o godz. 17.00 na zebranie poświęcone prezentacji Raportu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z ewaluacji zewnętrznej szkoły podstawowej i gimnazjum przeprowadzonej w dniach 21-28 lutego 2014r. W drugiej części spotkania dyr. Artur Affelt przedstawi prezentację multimedialną pt. „System edukacji w Finlandii” na podstawie wyjazdu studyjnego do tego kraju.

Na ww. spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców, nie tylko członków Rad Rodziców.

Dyrekcja Zespołu Szkół

w Obrowie

Wielki sukces naszych uczennic z trzeciej klasy gimnazjum

Sześć dziewcząt z naszej szkoły zdobyło w tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych Kuratora Oświaty tytuł laureata lub finalisty.

Nadia Barczyńska – uczennica klasy I zdobyła tytuł laureatki konkursu z języka francuskiego.

Dominika Biel – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu z biologii.

Katarzyna Kawczyńska – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu z geografii w roku szkolnym 2012/2013 i tytuł laureatki konkursu z biologii w obecnym roku szkolnym.

Karolina Kończalska – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 i w obecnym roku szkolnym tytuł laureatki konkursu z geografii oraz tytuł finalistki konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym.

Oliwia Sudoł – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu z biologii.

Magdalena Wieczyńska – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu z biologii.

Ewelina Wierzbowska – uczennica klasy III zdobyła tytuł laureatki konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym na najwyższym z możliwych poziomie ponieważ uzyskała I miejsce. Za tak wysoki poziom wiedzy dodatkowo otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego nagrodę pieniężną.

Dziewczęta pracowały pod opieką nauczycieli: p. Artura Affelt, p. Macieja Bandrowskiego, p. Moniki Bibersztajn, p. Katarzyny Przytarskiej i p. Jolanty Siewior.

Jedną z nagród za wielogodzinne ślęczenie nad podręcznikami jest zwolnienie z danej części egzaminu gimnazjalnego i otrzymanie zaświadczenia z OKE w Gdańsku ze 100% wynikiem egzaminu.

Nasze uczennice mogą ponadto ubiegać się o przyjęcie do wybranego przez siebie liceum niezależnie od wyniku pozostałych części egzaminu gimnazjalnego i procedur rekrutacji do szkół średnich.

Wszystkim laureatkom i ich rodzicom gratulujemy serdecznie tak ogromnego sukcesu.

Gimnazjalistka z imponującą wiedzą o samorządzie terytorialnym

W dniu 6 marca 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, w którym udział wzięły dwie uczennice klasy III Gimnazjum, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie: Ewelina Wierzbowska i Karolina Kończalska. Finał konkursu składał się z dwóch części. W pierwszej części uczestniczy pisali test z wiedzy o samorządzie terytorialnym w Polsce, który wyłonił finalistów i laureatów. W drugiej ustnej części laureaci rywalizowali o nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego. W konkursie zwyciężyła Ewelina Wierzbowska, która zdobyła najwyższą liczbę punktów. Otrzymała nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz nabyła prawa przysługujące laureatom konkursów organizowanych przez Kuratora Oświaty. Nasza druga uczennica Karolina Kończalska została finalistka konkursu. Uczennice do konkursu przygotowywał nauczyciel obrowskiej szkoły Maciej Bandrowski.  

Mateamtyczno-informatyczne zmagania pod patronatem Marszałka Województwa

     Dnia 7. marca 2014 r. w Zespole Szkół w Obrowie odbył się I Interdyscyplinarny Konkurs Matematyczno-Informatyczny pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

     W rywalizacji udział wzięło pięć szkół podstawowych: SP z Czernikowa, SP z Działynia, SP z Grębocina, SP nr 23 z Torunia oraz SP z Obrowa. Konkurs składał się z dwóch części dla każdej kategorii wiekowej. W części matematycznej uczniowie rozwiązywali zestaw zadań otwartych, natomiast w części informatycznej zmagali się z elektronicznym testem jednokrotnego wyboru. Rywalizacja była bardzo zawzięta, bo było o co walczyć. Marszałek naszego województwa ufundował bardzo atrakcyjne nagrody. Były to, m.in.: MP4, pamięć USB 32 Gb, książki, przybory geometryczne, dyplomy, a dla każdej ze szkół biorących udział w konkursie zestaw głośników komputerowych.

Po sprawdzeniu prac wszystko było już jasne. Sekretarz Gminy Obrowo p. Mirosława Kłosińska oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie p. Artur Affelt wręczyli nagrody uczniom z najlepszymi wynikami.

Czytaj więcej: Mateamtyczno-informatyczne zmagania pod patronatem Marszałka Województwa

Mistrzostwo Powiatu

27 lutego 2014r. w Szkole Podstawowej w Grębocinie odbyły się mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Halowej Piłce Nożnej chłopców Szkół Podstawowych. Nasi reprezentanci zostali MISTRZAMI POWIATU wygrywając w finale z drużyną z Czernikowa. W skład reprezentacji SP Obrowo weszli: Boniecki Bartosz, Cieślak Jan, Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Tarkowski Jacek, Kowalski Miłosz, Mazur Jakub, Burek Jakub, Wojnowski Kacper. Niestety na tej fazie rozgrywki się kończą, nie ma eliminacji wojewódzkich.

JM

Mistrzostwa Gminy Obrowo w mini koszykówce

22 lutego 2014r. na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Brzozówce odbyły się Mistrzostwa Gminy Obrowo w mini koszykówce chłopców. Reprezentanci SP Obrowo zajęli w nich 2 miejsce wygrywając dwa mecze i jeden przegrywając. Mistrzami została reprezentacja Osieka n/ Wisłą.

 

JM

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Nożnej Halowej Dziewcząt

20 lutego 2014 r. w Gimnazjach w Brąchnowie i Głuchowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Nożnej Halowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Dziewczęta z naszego Gimnazjum zajęły 4 miejsce ulegając w meczu o 3 miejsce reprezentantkom Gimnazjum z Głuchowa. Skład tworzyły: Czajkowska Monika, Bukowska Julia, Gurtowska Wiktoria, Lipińska Katarzyna, Jeneralska Marta, Nadachewicz Natalia, Kowalska Katarzyna, Wierzbowska Ewelina, Wojciechowska Zuzanna.

 

JM

Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt

22 stycznia 2014 r. w Gimnazjach w Pluskowęsach i Głuchowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Dziewczęta z naszego Gimnazjum zajęły 5 miejsce. Skład drużyny tworzyły: Czajkowska Monika, Bukowska Julia, Cieślak Patrycja, Lipińska Katarzyna, Stańczyk Patrycja, Polak Anna, Walicka Anna, Wierzbowska Ewelina, Jeneralska Marta, Kowalska Katarzyna.

 

JM

 

Srebrni siatkarze z SP!!

21 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Grzywnie i Zespole Szkół w Turznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Minipiłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych. Drużyna SP Obrowo została wicemistrzem Powiatu Toruńskiego ustępując w finale drużynie ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie. Skład naszej drużyny tworzyli Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Kowalski Miłosz, Tarkowski Jacek, Boniecki Bartosz, Burek Jakub, Król Kacper, Cieślak Jan, Czajkowski Maciej, Kempski Mateusz.

JM

Czytaj więcej: Srebrni siatkarze z SP!!

AKTYWNI W CZASIE FERII

5 lutego 2014 r. uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami pojechali do Cinema City na film „Hobbit: Pustkowie Smauga” w wersji 3D oraz na sezonowe lodowisko w Toruniu. Adaptacja filmowa powieści Tolkiena spodobała się młodym widzom, a jazda na łyżwach okazała się wielką frajdą!

Fotorelacja - lodowisko sp

 

 

Czytaj więcej: AKTYWNI W CZASIE FERII

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość ta na stałe już zagościła w kalendarzu imprez przedszkolnych. Dzieci przedstawiły program artystyczny składający się z: wierszy, piosenek i inscenizacji związanych z tym świętem.

Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje wnuczęta w solowych i zespołowych występach. Wspólnie z wnuczętami uczestniczyli

w przygotowanych konkursach i zabawach.

Poprzez organizowanie takich uroczystości dzieci mają okazję podziękować dziadkom za ich: dobroć, miłość, cierpliwość i wyrozumiałość.

Uroczystość ta została przygotowana i przeprowadzona przez – p. B. Cybulską oraz przy współpracy i zaangażowaniu rodziców.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka

Kolejne medale naszych tenisistów stołowych!!

17 grudnia odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Indywidualnym tenisie stołowym. Gospodarzem było Gimnazjum w Górsku. Nasze Gimnazjum reprezentowała Dominika Biel wśród dziewcząt oraz Patryk Wrześniewski i Michał Myszkowski wśród chłopców. Michał zajął szóste miejsce. Dominika i Patryk po zaciętej walce wywalczyli drugie miejsca zostając tym samym Wicemistrzami Powiatu Toruńskiego.

 

 

„Najpiękniejsze ozdoby świąteczne”

Dziewiętnastego grudnia w trakcie uroczystości wigilijnej odbyło się rozstrzygniecie konkursu „Najpiękniejsze ozdoby świąteczne”, którego organizatorkami były p. Monika Trawińska oraz p. Agnieszka Rozwadowska. Uczestnikami konkursu byli uczniowie SP oraz Gimnazjum. Dostarczono 61 bardzo interesujących prac. Pierwsze miejsce zajęły: Wiktoria Kozakiewicz oraz Natalia Nadachewicz. Uczniowie: Paweł Sumiński, Zuzanna Wiśniewska, Natalia Podlaszewska oraz Bogusz Wojciechowski otrzymali drugą nagrodę. Trzecie miejsce przyznano: Monice Badaszewskiej, Weronice Pieszak, Szymonowi Miciakowi i Monice Czajkowskiej.

Wyróżnienia otrzymali: Roman Kępski, Zuzanna Pastuszak, Karolina Lewandowska, Patrycja Marchlewska, Kamil Rutkowski, Dagmara Pińska, Patryk Witczak oraz Agata Celmer. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej: „Najpiękniejsze ozdoby świąteczne”

Konkurs piosenki w języku obcym

Dnia 14.12.2013 roku w Szkole Salezjańskiej w Toruniu odbył się Konkurs Piosenki i Poezji w Języku Obcym, na który z niecierpliwością czekało wielu uczniów i nauczycieli. W ramach festiwalu uczestnicy zaprezentowali 18 utworów. Jury oceniało stronę muzyczno-wokalną, poprawność językową, interpretację prezentowanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Konkurencja była duża, utwory prezentowane w języku angielskim i niemieckim wzbudziły duże zainteresowanie. Nagrodzono trzy osoby.
I miejsce zajęła: Natalia Ziółkowska ze Szkoły podstawowej nr 5 w Toruniu.
II miejsce zajęła: Julia Chojnicka - uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła w Obrowie.
III miejsce zajęła: Maja Romanowska ze Szkoły Salezjańskiej w Toruniu.
Julia Król uczennica klasy IV naszej szkoły jako jedyna została wyróżniona.

Czytaj więcej: Konkurs piosenki w języku obcym

W krainie prądu elektrycznego

Dobiega końca program edukacyjny zorganizowany przez Grupę Energa skierowany do dzieci klas I-III szkoły podstawowej.
Celem przedsięwziecia było propagowanie wiedzy dotyczącej wytwarzania energii elektrycznej, zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych oraz ich oszczędnego i racjonalnego używania, także przez najmłodszych.
W ramach powyższych założeń nauczyciele przeprowadzili obowiązkowy pakiet zajęć o charakterze edukacyjnym oraz pokazy i warsztaty z użyciem pomocy dydaktycznych używanych na lekcjach fizyki w gimnazjum. 
Całokształt działań ma posłużyć zwiększeniu świadomości u dzieci w tematyce energii elektrycznej oraz stać się inspiracją do dalszego rozwoju w przyszłości.
Udział w opisywanym programie umożliwi ponadto dzieciom uczestniczenie w konkursie, którego zwycięzcy wezmą udział w dwudniowej wizycie w mobilnym centrum naukowym. 

Szczegóły konkursu na: www.planetaenergii.pl

 więcej na www.facebook.com

MAM PRAWO DO…

13.XII 2013r. uczniowie klas IA gimnazjum przygotowali spotkanie przybliżające Światowy Dzień Praw Człowieka. Inscenizację zaprezentowano uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Przejmujące piosenki: Tolerancja Stanisława Sojki i Lisy do świata Zespołu Pod Budą zaśpiewali uczniowie klasy IIIB – Mateusz Kiernozek i Kacper Walicki oraz chór szkolny.

           Minęło 65 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali.

W związku z tym 24 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, to znaczy podpisze ją, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw. Czy znasz swoje prawa? Dziwisz się? Dzieci też mają swoje prawa, które przestrzegać muszą osoby dorosłe - panie w szkole, nasza sąsiadka, policjant, kierowca autobusu, nasi rodzice... Wszyscy! Kto ich nie przestrzega może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Czytaj więcej: MAM PRAWO DO…

Mistrzostwa Gminy Obrowo w tenisie stołowym

O7.12.2013 nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Gminy w indywidualnym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców SP. W kategorii chłopców wystąpiło 13 zawodników a w kategorii dziewcząt 11 zawodniczek. W pierwszej 4 nagrodzonej dyplomami uplasowała się trójka naszych uczniów Aleksandra Bendlin zajmując II miejsce i uzyskując awans do zawodów Powiatowych które odbędą się 19.12.2013 w Osówce, III miejsce zajęła Julia Chojnicka a w kategorii chłopców Jacek Tarkowski. Gratulujemy!

 

Czytaj więcej: Mistrzostwa Gminy Obrowo w tenisie stołowym

Mistrzostwo trzeci rok z rzędu!!

14 grudnia 2013r. Dobrzejewice były gospodarzem zawodów o mistrzostwo gminy Obrowo w halowej piłce nożnej chłopców organizowanych w ramach zawodów Szkolnego Związku Sportowego. Do turnieju zgłosiły się szkoły z Łążyna II, Osieka nad Wisłą, Dobrzejewic i Obrowa. Po raz trzeci w ostatnich trzech latach chłopcy z naszej szkoły nie dali się ograć i z kompletem zwycięstw awansowali do zawodów powiatowych. Tym bardziej należą się im brawa, gdyż grali w osłabionym skladzie. Skład drużyny SP Obrowo tworzyli: Burek Jakub, Cieślak Jan, Kotarski Konrad, Mazur Jakub, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Mistrzostwo trzeci rok z rzędu!!

ĆWIERĆFINAŁY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH BRODNICA 04.12.2013 r.

Do zawodów zgłosiły się tylko dwie drużyny Gimnazjum nr 1w Obrowie i Gimnazjum nr 2 w Brodnicy.

Drużyna z Obrowa wystąpiła w składzie: Mateusz Melerski, Kamil Kamiński, Karol Wojciechowski, Piotr Melerski, Błażej Zarębski, Krystian Grodzki, Mariusz Adamski, Mateusz Kiernozek, Kacper Walicki, Daniel Stanisławski, Dominik Cymer, Maciej Rutkowski, Kamil Zieliński.

W starciu z drużyną z Brodnicy nie mieliśmy żadnych szans , zawodnicy trenujący piłkę ręczną kilka godzin w tygodniu pokazali nam jak daleka droga jeszcze przed nami. Błędy w obronie i nieskuteczne ataki na bramkę przeciwników przypieczętowały naszą przegraną 35 :12.

Czytaj więcej: ĆWIERĆFINAŁY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH...

Otwarcie zielonej klasy

Dnia 28 listopada 2013 r. w Zespole Szkół w Obrowie odbyło się uroczyste otwarcie „zielonej klasy”, która powstała w ramach projektu „Zabierzmy uczniów na łono natury. Zdrowe lekcje w zielonej klasie”, współfinansowanego przez Powiat Toruński. Inicjatorką budowy była pani Jolanta Siewior. Będą się tam odbywać zajęcia z zakresu ekologii i innych nauk przyrodniczych.

Około godziny 16.00 goście zebrali się w stołówce szkolnej, gdzie prowadzący, Ewelina Wierzbowska i Kacper Walicki, rozpoczęli uroczystość. Dyrektor szkoły p. Artur Affelt powitał przybyłych gości: członka Zarządu Powiatu Toruńskiego p. Mirosława Nawrotka, członków Stowarzyszenia Ekologicznego „Źródło” z prezesem na czele p. Ryszardem Golanem, Zarządy Stowarzyszeń działające na terenie Gminy Obrowo, sponsorów, nauczycieli, pracowników i uczniów Zespołu Szkół w Obrowie oraz innych przybyłych gości. Następnie wszyscy przeszli na zewnątrz, gdzie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi. Zaszczyt ten przypadł p. Mirosławowi Nawrotkowi – sponsorowi altany, p. Ryszardowi Golanowi, który wraz z silną grupą kolegów ze Stowarzyszenia „Źródło” podjęli trud budowy, p. Arturowi Affelt – dyrektorowi szkoły oraz prezesowi Obrowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji Kultury i Sportu „Nasza Szkoła” – p. Przemysławowi Piotrowskiemu, który był współautorem projektu „Zabierzmy uczniów na łono natury. Zdrowe lekcje w zielonej klasie” oraz wolontariuszem podczas budowy.

Czytaj więcej: Otwarcie zielonej klasy

Gminne zawody w halowej piłce nożnej dziewcząt

30.11.2013 na hali sportowej w Dobrzejewicach odbyły się mistrzostwa Gminy Obrowo w halowej piłce nożnej dziewcząt. Po zaciętej walce nasza drużyna w składzie: Daria Dyko, Aleksandra Bendlin, Nikola Ziółkowska, Natalia Kowalska, Barbara Lisińska , Julia Chojnicka , Jessica Karwańska zajęła pierwsze miejsce zostając mistrzem gminy Obrowo. Drużyna naszej szkoły będzie reprezentowała Gminę Obrowo na zawodach powiatowych w Chełmży.

 

 

 

MISTRZOSTWA POWIATU TORUŃSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH CHEŁMŻA 27.11.2013 r.

Do zawodów powiatowych zgłosiło się pięć drużyn z powiatu toruńskiego.

Rozgrywki były niezwykle emocjonujące, ponieważ oprócz zwycięstwa przyniosły również satysfakcję z naszych umiejętności. Przedstawiamy przebieg rywalizacji.

Pierwszy mecz z gospodarzami zawodów Chełmżą. Po losowaniu my zaczynamy. Sędzia gwiżdże i już po 8 sekundach 1 : 0 dla Obrowa (rzucał Krystian Grodzki).W kolejnych minutach dalej panowała drużyna z Obrowa. Wszyscy zawodnicy dawali z siebie wszystko zarówno w ataku jak i w obronie, co przełożyło się na wynik    8 : 3 dla Obrowa.

Następny mecz z drużyną Łysomic. Już nie było tak łatwo. Przeciwnicy „rośli” i nie dawali za wygraną. Mecz wyrównany, bramka za bramkę. Tym razem na wysokości zadania stanął środek boiska. W obronie znakomicie spisał się Mateusz Kiernozek który nie dał pograć kołowemu z Łysomic. W ataku piękne zwody Daniela Stanisławskiego, rozważna gra Kacpra Walickiego i potężne rzuty Piotra Melerskiego zaowocowały zwycięstwem w trzypunktowej przewadze 8 : 5.

Czytaj więcej: MISTRZOSTWA POWIATU TORUŃSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH CHEŁMŻA 27.11.2013 r.

„Przecież to wielka gratka być przyjacielem Uszatka”

Dwudziestego szóstego listopada w bibliotece ZS w Obrowie odbyła się impreza czytelnicza w ramach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Spotkanie skierowane było do klas pierwszych Szkoły Podstawowej. W trakcie tego wyjątkowego dnia zapoznano młodych czytelników z literaturą dziecięcą dotyczącą obchodzonego święta i nie tylko. Klasy pierwsze prezentowały wybrane przez siebie piosenki i wiersze o misiach. Najatrakcyjniejszą częścią imprezy było tworzenie masek, kolorowanie misiów i wspólne śpiewanie piosenek. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i nagrodzeniem osób najbardziej aktywnych podczas zajęć.

 

 

Mini piłka ręczna

23.11.2013r. Szkoła Podstawowa w Dobrzejewicach była gospodarzem mistrzostw Gminy Obrowo w mini piłce ręcznej chłopców. Najlepszą drużyną tych zawodów okazała się szkoła z Łążyna II, która zwycięzyła wszystkie mecze. Nasi chłopcy w składzie: Balina Łukasz, Burek Jakub, Cieślak Jan, Dulkiewicz Miłosz, Falkiewicz Miłosz, Jeneralski Juliusz, Kotarski Konrad, Kowalski Miłosz, Lewandowski Radosław, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper wygrali trzy z czterech meczów ustępując późniejszemu zwycięzcy.
Pozwoliło to zająć drugie miejsce w stawce pięciu drużyn.

 

 

Zawody sportowe w piłce ręcznej

16 listopada br. na sali gimnastycznej w Dobrzejewicach odbyły się zawody sportowe w piłce ręcznej. W rywalizacji uczestniczyły drużyny dziewcząt i chłopców Gimnazjum nr 1 w Obrowie i Gimnazjum nr 2 w Dobrzejewicach. Wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum z Dobrzejewic w stosunku 7:3. Lepiej w rywalizacji poradzili sobie nasi chłopcy, którzy wygrali 11:5. Po czasie podstawowym utrzymywał się wynik remisowy 5:5. W dogrywce stalowa obrona i konsekwencja w ataku pozwoliły przypieczętować
zwycięstwo. Dzięki temu nasi chłopcy będą reprezentować naszą szkołę na zawodach powiatowych w Chełmży 27 listopada 2013r.

 

 

DalEKOwzroczni - Segreguj odpady i chroń środowisko

DalEKOwzroczni - Segreguj odpady i chroń środowisko to projekt kampanii uświadamiającej potrzebę budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. W ramach wspomnianego działania 26 listoapda b. r. doszło do szeregu prelekcji, pokazów i warsztatów ekologicznych skierowanych do młodzieży gimnazjalnej naszej szkoły.
Dzięki uprzejmości grupy Pronatura uczniowie zapoznali się m.in. z sytuacją gospodarowania odpadami w naszym regionie, wszystkimi ważnymi informacjami dotyczącymi segregacji odpadów, skutecznością recyklingu oraz możliwościami odzysku energii z surowców w procesie utylizacji termicznej. 

Czytaj więcej: DalEKOwzroczni - Segreguj odpady i chroń środowisko

Potyczki biologiczne

20 listopada szóstka uczniów z naszej szkoły (Biel Dominika, Kawczyńska Katarzyna, Kozakiewicz Marta, Sudoł Oliwia, Wieczyńska Magda i Wojciechowski Dawid) wzięła udział w "potyczkach biologicznych". Było to spotkanie młodzieży, która przygotowuje się do konkursu kuratora oświaty z biologii. Już niebawem bo 29 listopada odbędzie się etap rejonowy tego konkursu.
Spotkanie odbyło się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim. Udział w nim wzięli również uczniowie Gimnazjum nr 2 w Dobrzejewicach.
Spotkanie miało na celu sprawdzenie  stopnia opanowania przez uczniów treści programowych z biologii.
Uczestnicy pracowali w parach dobranych tak, że każda para składała się z uczniów z innej szkoły. Rozwiązywali różnego typu zadania pisemne oraz odpowiadali na pytania.
Uczniowie wykazali się dużą znajomością treści biologicznych. Jednocześnie uzmysłowili sobie, że mimo ciężkiej pracy istnieją jakieś luki w wiedzy, które trzeba jak najszybciej uzupełnić.

Czytaj więcej: Potyczki biologiczne

I Przegląd Piosenki Patriotycznej

Dziewiątego listopada 2013 r. odbył się "I Przegląd Piosenki Patriotycznej" w Obrowie. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy:
I miejsce w kategorii klas IV-VI zajął zespół w składzie: Julia Chojnicka, Amelia Węsierska, Aleksandra Iwaniuk.
II miejsce wśród solistów w kategorii klas I-III zajął Kacper Narodzonek.
Wyróżnienie w kategorii klas IV -VI zdobyła Julia Król.
Serdecznie gratulujemy sukcesów!

 

 

Święto Niepodległości

8.11.2013 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada 1918 roku). Społeczność szkolna zabrana została w podróż w czasie, co umożliwiły współczesne środki przekazu m.in. prezentacja multimedialna. Pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru ilustrowane były zdjęciami z epoki oraz archiwalnymi filmami z udziałem Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Uczniowie chętnie dzielili się swoją wiedzą historyczną oraz odpowiadali na trudne pytania: "Czym jest patriotyzm?", "Co jesteśmy winni naszej ojczyźnie?". Wzorem kancelarii prezydenckiej uczniowie przygotowali kotyliony w barwach narodowych, które zaprezentowali w czasie apelu. Przy tej okazji odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniej przygotowaną klasę. Wśród klas 4-6 SP wygrali czwartoklasiści, a w gimnazjum- IC.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości

Ziemia Dobrzyńska bez tajemnic – po raz trzeci zwycięstwo uczennic Gimnazjum z Obrowa

W tegorocznej XVIII edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Dobrzyńskiej „Ziemia Dobrzyńska Moja Mała Ojczyzna” organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie reprezentowały: Nikola Sajnóg, Aleksandra Bendlin i Marek Gerc – szkołę podstawową, a gimnazjum: Ewelina Wierzbowska, Karolina Kończalska i Dominika Buławska.

Konkurs zakończył się dużym sukcesem uczniów. Drużyna z gimnazjum po raz trzeci z rzędu zajęła I miejsce w klasyfikacji zespołowej. Ponadto uczennica Ewelina Wierzbowska zajęła I miejsce, a Karolina Kończalska II miejsce - w kategorii indywidualnej.

Czytaj więcej: Ziemia Dobrzyńska bez tajemnic – po raz trzeci zwycięstwo uczennic Gimnazjum z Obrowa

IV miejsce na półfinałach wojewódzkich

29 października br. w Aleksandrowie Kujawskim odbyły się półfinały województwa kujawsko - pomorskiego w mini piłce nożnej chłopców. Drużyna chłopców z naszej szkoły w składzie: Boniecki Bartosz, Boniecki Szymon, Burek Jakub, Cieślak Jan, Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Mazur Jakub, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper zajęła czwarte miejsce. Był to ostatni przystanek naszej drużyny w tegorocznych rozgrywkach. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku kolejne roczniki powtórzą, a może poprawią to duże osiągnięcie.

 

 

Próbny sprawdzin szóstoklasisty

W środę 30 października o godzinie 17 do szkoły przybyli szóstoklasiści, aby zmierzyć się z próbnym sprawdzianem po szkole podstawowej. Na szczęście w tej pierwszej, jakże stresującej próbie, towarzyszyli im rodzice, którzy wraz z uczniami dowiedzieli się, jakie wymagania są stawiane uczniom oraz z jakim rodzajem zadań zetkną się oni już w kwietniu. Z pracą nad testem zmagali się przede wszystkim uczniowie, a rodzice służyli pomocą, kiedy zaszła taka potrzeba. Pozwoliło to rodzicom poznać trudy, z jakimi muszą się zmierzyć ich dzieci na sprawdzianie, uspokoić choć trochę stres dzieci oraz podpowiedzieć, jak najlepiej zorganizować sobie pracę. Rodzice pewnie przypomnieli sobie szkołę – jak to było siedzieć w ławce i być egzaminowanym.

Czytaj więcej: Próbny sprawdzin szóstoklasisty

„Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”

Dnia 29.10.2013r. odbyło się podsumowanie tegorocznej, ósmej już akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. W tym roku uczniowie zbierali przede wszystkim żołędzie. Ich starania wspierali rodzice i dziadkowie. Zebrane zbiory żołędzi, kasztanów, orzechów – suszyli w domu, tak by nie dostała się do nich pleśń. Swoje dary, miłośnicy przyrody zgromadzili 25.10.2013r. w szkole, skąd odebrał je leśniczy Mirosław Lewandowski.

 

Czytaj więcej: „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”

Wycieczka po Ziemi Dobrzyńskiej

Uczniowie szkoły podstawowej, biorący udział w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Ziemi Dobrzyńskiej: Nikola Sajnóg, Ola Bendlin i Marek Gerc uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej po Ziemi Dobrzyńskiej. W trakcie wyjazdu uczniowie zwiedzali zabytki oraz uczestniczyli w lekcji historii w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

 

 

 

 

 

"Upiecz się nam chlebie"

8.10.2013 r. klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej w Obrowie odbyły wycieczkę do toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Klasy brały udział w lekcji muzealnej pt. „Upiecz się nam chlebie”.

Część zajęć odbyła się w starej chacie, gdzie dzieci poznały tajniki wypieku chleba metodą tradycyjną: recepturę, zwyczaje ludowe towarzyszące wypiekowi chleba. Opowieści były przeplatane zagadkami i przysłowiami.

Druga część zajęć była przeprowadzona na podwórku zagrody wiejskiej. Tam dzieci miały okazję poznać narzędzia rolnicze, jak pług, brona, sierp, cep do młócenia zboża i kamienne żarna do mielenia ziarna na mąkę. Zobaczyły jak wyglądają tradycyjne snopki, w które było powiązane zboże. Wskazywały różnice w wyglądzie poszczególnych gatunków zbóż i ziaren. Poznały piec chlebowy i sposób jego działania.

Czytaj więcej: "Upiecz się nam chlebie"

Dzień Edukacji Narodowej -kl.I-III sp

14 października 2013 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Uroczystości dla młodszych i starszych klas przebiegały równolegle.

Najpierw odbyły się spotkania w klasach. Uczniowie wręczyli swoim wychowawczyniom kwiaty i laurki. Był też czas na wspólne zabawy.

Potem wszystkie dzieci spotkały się na uroczystości, którą przygotowali uczniowie z klas 1 – 3 pod kierunkiem wychowawczyń. Wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale, bo tego dnia przyszły do szkoły ubrane na galowo.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej -kl.I-III sp

Konkurs plastyczny "Para buch"

14.10.2013r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu plastycznego z okazji Roku Juliana Tuwima pt. ,,Para buch”. Celem konkursu było pokazanie ponadczasowych wartości wierszy Juliana Tuwima oraz przedstawienie swoich wyobrażeń ,,Lokomotywy” z elementami współczesnego krajobrazu i postępu technicznego. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas I – III. Spośród wielu prac jury postanowiło nagrodzić trzech autorów i wyróżnić dziesięciu.

Czytaj więcej: Konkurs plastyczny "Para buch"

Wyjazd do Szafarni

15 października 2013r. klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej były na audycji muzycznej pt. ,,Fryderyk – dziennikarz i artysta” w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W czasie lekcji dzieci poznały wydarzenia z życia Fryderyka Chopina i brały udział w koncercie. Razem z pianistką uczniowie zaśpiewali pieśń pt.,,Życzenie”. Lekcja ilustrowana muzyką na żywo długo pozostanie w naszej pamięci. Na koniec spotkania dzieci udały się na spacer alejkami, którymi przed wieloma laty spacerował Fryderyk.

Czytaj więcej: Wyjazd do Szafarni

Materiały z jubileuszu szkoły
Jubileusz Naszej Szkoły

16 października 2013 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II obyła się wyjątkowa uroczystość, świętowano 90 rocznicę powstania szkoły w Obrowie. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii szkoły oraz przywołania wielu wspaniałych wspomnień związanych z działaniem placówki. Na święto przybyli znamienici goście, wśród nich znaleźli się dawni absolwenci oraz byli pracownicy.

Doniosłym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci pierwszego kierownika szkoły – pana Kazimierza Kubackiego. Zebrani w skupieniu oddali cześć człowiekowi, z którym związane były początki działalności placówki.

Czytaj więcej: Jubileusz Naszej Szkoły

Kolejny tryumf naszych chłopców!

17 października 2013r. w na orliku przy Szkole podstawowej nr 8 w Toruniu odbyły się ćwierćfinały wojewódzkie w mini piłce nożnej. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Boniecki Bartosz, Boniecki Szymon, Burek Jakub, Cieślak Jan, Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Lewandowski Michał, Mazur Jakub, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper ograła rywali zajmując pierwsze miejsce w całych zawodach. Przed nimi kolejne wyzwanie - półfinały wojewódzkie. Szczegóły zawodów na stronie szkoły.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej 2013

14 października to moment kiedy wszyscy uczniowie mają okazję docenić swoich nauczycieli.

DEN3

 

 

W tym roku oprócz corocznej gali wręczenia statuetek najbardziej wyjątkowym i wyróżniającym się pedagogom odbyła się również uroczystość ślubowania klas pierwszych gimnazjum.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej 2013

Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych

4 października 2013 r. na Orlikach w Chełmży odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Drużyna dziewcząt z Gimnazjum z Obrowa po zaciętych meczach w rundzie finałowej zajęła czwarte miejsce. Nasze dziewczęta wystąpiły w składzie: Wiktoria Gurtowska, Monika Czajkowska, Klaudia Maćkiewicz, Julia Bukowska, Ewelina Wierzbowska, Patrycja Cieślak, Karolina Kończalska, Katarzyna Lipińska, Anna Walicka ; nauczyciel prowadzący - Jacek Makowski.

Zdjęcia z zawodów -

 

 

Z wizytą w Państwowej Akademii Nauk

W dniach 10-11 października 2013 r. uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Belska i Warszawy. Wyjazd zorganizowany był przez Instytut Geofizyki Państwowej Akademii Nauk, który patronuje projektowi „Eduscience”. Na trasie  naszej podróży znalazły się: rezerwat przyrody „Modrzewina”, Centralne Obserwatorium Geofizyczne w Belsku, Laboratorium Paleomagnetyzmu PAN w Warszawie oraz Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wszystkie zajęcia miały formę warsztatową, co bardzo podobało się „młodym naukowcom”. Wśród piątoklasistów największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z wykorzystaniem energii słonecznej poprowadzone przez dydaktyków z COG w Belsku. Liczne pytania uczniowie również kierowali do naukowców, którzy prowadzą swoje badania w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.  

Czytaj więcej: Z wizytą w Państwowej Akademii Nauk

Spotkanie Policjanta z uczniami SP w Obrowie

Początek nowego roku szkolnego 2013/2014 uczniowie Szkoły Podstawowej w Obrowie rozpoczęli spotkaniem z sierżant Aleksandrą Karolewską - policjantką Komisariatu Policji w Lubiczu.

Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantka o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

Czytaj więcej: Spotkanie Policjanta z uczniami SP w Obrowie

Wykaz tematów projektów edukacyjnych

Wykaz tematów projektów edukacyjnych obowiązujących w Gimnazjum nr 1 w Obrowie w roku szkolnym 2013/2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Wykaz tematów projektów edukacyjnych

Mistrzostwo Gminy Obrowo w mini piłce nożnej

28 września 2013 r. w Obrowie odbyły zawody na szczeblu gminnym w mini piłce nożnej chłopców. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych obrowska drużyna w składzie: Boniecki Bartosz, Boniecki Szymon, Burek Jakub, Cieślak Jan, Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Mazur Jakub, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper w pięknym stylu pokonała wszystkie pozostałe zespoły z Łążyna, Dobrzejewic, Osieka oraz Brzozówki zdobywając tym samym mistrzostwo gminy i awansując do zawodów powiatowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

 

 

 

Nasi chłopcy mistrzami Powiatu Toruńskiego!

2 października br. w Chełmży odbyły zawody na szczeblu powiatowy w mini piłce nożnej chłopców. Drużyna chłopców z naszej szkoły w składzie: Boniecki Bartosz, Boniecki Szymon, Burek Jakub, Cieślak Jan, Falkiewicz Miłosz, Kotarski Konrad, Mazur Jakub, Tarkowski Jacek, Wojnowski Kacper wygrała zawody zdobywając mistrzostwo powiatu tym samym awansując do zawodów wojewódzkich.

Czytaj więcej: Nasi chłopcy mistrzami Powiatu Toruńskiego!

KOLEJNY PROJEKT UNIJNY W OBROWIE

Grupa siedemnaściorga uczniów z Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie jest uczestnikami projektu unijnego „Ćwiczę – uczę się – wygrywam”.

Beneficjentem projektu jest Kujawsko–Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Projekt skierowany jest do 100 gimnazjów województwa kujawsko-pomorskiego i obejmuje grupę 1500 uczniów. W ramach projektu nauczyciele Zespołu Szkół w Obrowie, p. A. Grabowska, p. J. Siewior, p. K. Lerch, p. P. Piotrowski prowadzą zajęcia pozalekcyjne: sportowe, informatyczne, z biologii i języka angielskiego.

Czytaj więcej: KOLEJNY PROJEKT UNIJNY W OBROWIE

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku

Zaproszenie na dziewięćdziesięciolecie szkoły w Obrowie

Społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Obrowo oraz osoby związane ze szkołą na obchody 90-lecia naszej szkoły. Uroczystość rozpocznie się 16 października 2013r. o godz. 10:00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Obrowie. Dalsza część jubileuszowego spotkania odbędzie się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół.

Czytaj więcej: Zaproszenie na dziewięćdziesięciolecie szkoły w Obrowie

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

 

 

 

Koniec wakacji. Czas do szkoły. Jak w całej Polsce, tak również w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość odbyła się najpierw dla uczniów szkoły podstawowej, potem dla gimnazjum. Wszyscy uczniowie spotkali się w kościele na wspólnej mszy św.

Czytaj więcej: Inauguracja roku szkolnego 2013/2014